HAKKIMIZDA

Poliport Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Poliport, 1971 yılında, Kocaeli Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü’nden kiralanan alana, rıhtım, iskele, dolgu ve depolama tesisleri ile Anadolu yakasında İstanbul'a en yakın ve en büyük liman komplekslerinden birini kurmuștur.

Kocaeli Limanı sadece Türkiye’nin değil, Avrupa Birliği’nin de en büyük ve önemli limanlarından biri olup, Türkiye GSYİH’nın ~%45’ini üreten endüstriyel bölgeye yakındır. Kocaeli Limanı, Türkiye’deki dış ticaretin %18’ini ve toplam kargonun %16’sını karşılamaktadır.

Poliport, Türkiye’de tamamen 3. șahıslara ait ürünlere, depolama ve elleçleme hizmeti veren, mal alım satımı yapmayan tek bağımsız kimyasal depolama terminali ve sıvı depolama yapan birkaç șirketten biridir. Stratejik çıkış noktalarına yakın ve gümrüklü sahada, ithalat ve her türlü transit ticaret uygulamasına uygun olan Poliport, Kocaeli Limanı’nın lider terminalidir.

Poliport; İstanbul’a 30 dk, Sabiha Gökçen Havaalanı’na 25 dk, yeni köprüye 400 metre, TEM Karayolu’na 1 km, D-100 Motoryolu’na 1,8 km mesafede olması ve içinden tren yolu geçmesi dolayısıyla stratejik çıkış noktalarına oldukça yakındır ve lojistik olarak avantaja sahiptir.

Poliport, 2016 yılında 229.000 m³ olan sıvı yük depolama kapasitesini, 2017 yılında ~237.000 m³’e çıkarmıştır. 2018 yılında, 2019 yılında devreye alınacak kapasite artışı için yaklaşık 13,5 milyon $ yatırım harcaması gerçekleştiren Poliport, 2019 yılında da seçici bir yaklaşım ile uzun vadeli yatırım programına devam etmeyi ve yaklaşık 12 milyon $’lık yatırım yapmayı planlamaktadır.

Türkiye’nin dış ticareti, Poliport’un artan kapasitesi ve Holding şirketleri ile yaratılması beklenen sinerjilerin Poliport için iş hacmi yaratmasına ve böylece gelir büyümesi ve karlılık trendinin sürdürülebilir olmasına katkıda bulunacaktır.